Niezbędnik studentów I roku 2023

Szanowni (wkrótce) Studenci I roku kogni obu stopni,

oto garść informacji na początek, wraz z napływem nowych informacji wpis będzie aktualizowany:

 1. 2.X o godz. 14:30 odbędzie się uroczysta immatrykulacja studentów I lat kierunków studiów realizowanych na Wydziale Filozofii i Socjologii. Do stacjonarnego uczestnictwa zaproszeni są wszyscy studenci rozpoczynający naukę na I roku studiów w WFiS. W uroczystości weźmie udział Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS.
 2. Po immatrykulacji studenci I lat spotykają się ze swoimi opiekunami:
  • I rok studiów I stopnia: opiekun dr hab. Piotr Giza, prof. UMCS (Aula WFiS)
  • I rok studiów II stopnia: opiekun dr Witold Wachowski (TBA). W trakcie spotkania opiekunowie wprowadzą Państwa w zawiłości funkcjonowania w rzeczywistości uczelnianej; w szczególności musi być wybrany/a Państwa przedstawiciel/ka: starosta (starościna) roku.
 3. Do czasu Immatrykulacji powinniście się Państwo zalogować do uczelnianych systemów informatycznych. Szczególnie ważne jest zalogowanie się na konto USOSweb – poprzez to konto kontaktujecie się Państwo z administracją wydziałową (tj. dziekanatem), zapisujecie się Państwo na zajęcia, śledzicie tok swoich kursów, kontaktujecie z Prowadzącymi itp. Po zapisaniu się na zajęcia (por. poniżej) będziecie też mieli Państwo podgląd swojego tygodniowego rozkładu zajęć. Instrukcje logowania się do systemów Uniwersytetu dostępne są tutaj: https://www.umcs.pl/pl/jak-sie-zalogowac,22925.htm
 4. Zgodnie z Regulaminem studiów macie Państwo obowiązek na bieżąco sprawdzać swoją pocztę elektroniczną. W pierwszym okresie Państwa funkcjonowania różnych wiadomości może napływać do Państwa wiele. Niemalże cały obieg dokumentów będzie wymagał formy elektronicznej. Zmianę adresu poczty elektronicznej należy niezwłocznie zgłosić w Dziekanacie.
 5. Niemalże gotowy jest już Państwa rozkład zajęć pod poniższymi linkami:
 6. Kursy, na które Państwo będziecie uczęszczać dzielą się na dwie grupy: obowiązkowe – każdy student ma obowiązek uczestniczyć w wykładach i jednej z grup konwersatoryjnych, laboratoryjnych lub ćwiczeniowych (w zależności od kursu) oraz wybieralne:
  na I roku studiów licencjackich każdy z Państwa zobowiązany jest zrealizować jeden kurs (30h zajęć) rozszerzający wybrany kurs obowiązkowy z następujących:  
 7. na pierwszym roku studiów magisterskich wybieracie Państwo jeden kurs z bloku #IT (30 LAB). Niestety, ze względu na zwolnienia w Instytucie Informatyki, i w konsekwencji brak obsady, przygotowaliśmy dla chętnych tylko jeden kurs. Na prośbę studentów, prowadzący (prof. Piotr Giza) rozszerzy kurs o interesujące studentów wątki.
  • Wprowadzenie do technik programowania
 8. Na większość zajęć na kierunku kognitywistyka studenci zapisują się poprzez system USOS. Uruchomienie rejestracji: dla studentów I roku studiów licencjackich (F-KN-LS1-23Z) zaplanowane jest na 2.X, godz. 20:03. Bardzo proszę sprawdzić, czy wszyscy Państwo macie dostęp do tej rejestracji (USOSweb -> dla studentów -> rejestracja). I tura zapisów potrwa do 4.X. W pierwszym semestrze zapisy działają na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Rejestracja dla studentów I roku II stopnia (F-K-2S-23Z) rozpocznie się 2.X a skończy 7.X. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji znajdziecie Państwo w oddzielnym wpisie. Poprzez USOS nie zapisujecie się Państwo na lektorat z jęz. angielskiego – podział na grupy powinien być efektem testów „poziomujących”.
 9. W razie wątpliwości, problemów, pytań etc śmiało się Państwo kontaktujcie z opiekunami lat, mgr Izabelą Soleniec (opiekuje się kognitywistyką w Dziekanacie WFiS), prowadzącymi zajęcia.
 10. Dziekanat czynny jest od poniedziałku do czwartku od 10:00 do 14:00. Ze względów organizacyjnych, wizyta w dziekanacie możliwa jest tylko po zarejestrowaniu się w systemie kolejkowym: https://dziekanatwfis.strongsoft.pl/. Ograniczenie to nie dotyczy starosty/starościny roku.
 11. Studenci I roku I stopnia rozpoczynający naukę na UMCS zobowiązani są do zaliczenia czterech szkoleń wstępnych (on-line):
 12. Szereg materiałów do zajęć (np. Introduction to Cognitive Science, IT), opisów kursów, szkoleń dodatkowych znajdziecie Państwo na naszym Wirtualnym Kampusie (kampus.umcs.pl). Szczegóły przekażą Państwu Prowadzący.
 13. Jeśli standardowy tok studiów Państwu nie wystarcza i chcecie Państwo również indywidualnie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, macie Państwo możliwość wyboru opiekuna naukowego, „tutora” spośród pracowników naukowych WFiS.
 14. Możecie Państwo również rozwijać swoje pasje angażując się w działania kół naukowych, np. mającego duże osiągnięcia Koła Kognitywistyki UMCS. W imieniu Koła zapraszamy Państwa do kontaktu. Zachęcamy też do angażowania się w badania w MultiLab-ie i AILab-ie.
 15. W obrębie miasteczka akademickiego UMCS możecie Państwo korzystać z bezprzewodowego dostępu do sieci Internet. Wymaga to aktywacji konta w sieci eduroam (instrukcja). Z sieci eduroam można korzystać również na innych uniwersytetach w Polsce i zagranicą które wdrożyły eduroam.
 16. Za:
  • obsługę administracyjną studentów (indywidualna organizacja studiów, zaliczanie przedmiotów z innych kierunków, wydawanie zaświadczeń o studiowaniu, legitymacji, wnioski o pomoc materialną itp.) odpowiada Dziekanat (p.32, tel. 537.28.23, pn-czw, 10:00-14:00);
  • sprawy związane z organizacją toku zajęć (plany zajęć, przydział sal, podział na grupy, oferta fakultetów) odpowiada również Dziekanat.
 17. Ważne linki:
 18. cdn.

Życzę Państwu (i sobie) byśmy sprawnie i w miarę gładko przebrnęli przez trudności pierwszych dni funkcjonowania na uczelni.
Do zobaczenia wkrótce,

Piotr Konderak
(piotr.konderak[at]umcs.pl)

Rejestracja na zajęcia kogni I rok I stopnia

Szanowni Państwo, Studenci I roku kogni1

rozkład zajęć dla I roku kogni znajdziecie Państwo tutaj. Na zajęcia (na kursy i do konkretnych grup) zapisujecie się poprzez system USOS (usosweb.umcs.pl; rejestracja F-KN-LS1-23Z). Wszyscy Państwo zapisujecie się na każdy z kursów obowiązkowych; każdy z Państwa wybiera jeden z 7 oferowanych kursów wybieralnych. Szczegóły wyjaśnię na spotkaniu po Immatrykulacji. Rejestracja odbywa się w dwu turach:

 • 2.10, 20:03 – 4.10, 23:59 (w tym okresie można się zarówno zapisać do grupy jak i wypisać z niej)
 • 6.10, 20:01 – 10.10, 23:59 (zapisy uzupełniające, w tym okresie można się tylko dopisać do grupy lub wymienić miejsce z innym studentem)

1. kursy obowiązkowe:

2. kursy wybieralne (każdy wybiera jeden z poniższych):

3. Podział na grupy z języka angielskiego będzie efektem testu kompetencji – nie rejestrujecie się na nie Państwo w systemie zapisów.

Przy zapisach na różne kursy nie ma konieczności zapisywania się do grup o tym samym numerze: zapis do grupy 1 z ICS nie oznacza konieczności zapisywania się do grupy 1 na innych przedmiotach (Filozofia czy IT)!

W razie pytań proszę o e-maile!

Piotr Konderak
piotr.konderak[-at-]umcs.pl