Rejestracja na zajęcia kogni I rok I stopnia

Szanowni Państwo, Studenci I roku kogni1

rozkład zajęć dla I roku kogni znajdziecie Państwo tutaj. Na zajęcia (na kursy i do konkretnych grup) zapisujecie się poprzez system USOS (usosweb.umcs.pl; rejestracja F-KN-LS1-24Z). Wszyscy Państwo zapisujecie się na każdy z kursów obowiązkowych; każdy z Państwa wybiera jeden z 7 oferowanych kursów wybieralnych. Rejestracja odbywa się w dwu turach:

  • 30/9, 20:03 – 4.10, 23:59 (w tym okresie można się zarówno zapisać do grupy jak i wypisać z niej)
  • 7/10, 20:01 – 11/10, 23:59 (zapisy uzupełniające, w tym okresie można się tylko dopisać do grupy lub wymienić miejsce z innym studentem)

1. kursy obowiązkowe:

2. kursy wybieralne (każdy wybiera jeden z poniższych):

3. Podział na grupy z języka angielskiego będzie efektem testu kompetencji – nie rejestrujecie się na nie Państwo w systemie zapisów.

Przy zapisach na różne kursy nie ma konieczności zapisywania się do grup o tym samym numerze: zapis do grupy 1 z ICS nie oznacza konieczności zapisywania się do grupy 1 na innych przedmiotach (Filozofia czy IT)!

W razie pytań proszę o e-maile!

Piotr Konderak
piotr.konderak[-at-]umcs.pl

Rejestracja na zajęcia (II, III rok I stopień)

Szanowni Państwo, studenci II i III roku studiów licencjackich,

Wkrótce rozpoczynają się zapisy na semestr zimowy 24/25. Drobne przypomnienie:

1. studenci II roku zapisują się na następujące kursy:

Obowiązkowe:

– Podstawy sztucznej inteligencji (30W + 30LAB)

– Ogólna metodologia nauk (15W + 15KW)

– Metodologia nauk empirycznych ze statystyką (15W + 15KW + 15LAB)

– Translatorium tekstów kognitywistycznych (30KW)

– Data Visualization and Communication (30LAB)

Wybieralne:

1 kurs z bloku PSN (30KW):

– Biological Psychology

– Evolutionary Psychology

– Psychologia uczenia się

– Wybrane zagadnienia psychologii poznawczej

– Psychologia reklamy

1 kurs z bloku JiD (30KW):

– Cognitive Linguistics

– Komunikacja i poznanie

– Language of Persuasion

– Kulturowe reprezentacje świata

– Embodied Communication

2. Studenci III roku zapisują się na następujące kursy:

Obowiązkowe:

– Sztuczne układy neuropodobne (15W + 45 LAB)

– Philosophy of Mind (30W + 30KW)

– Academic Writing (30LAB)

Wybieralne:

1 kurs z bloku PSN (30KW):

– Biological Psychology

– Evolutionary Psychology

– Psychologia uczenia się

– Wybrane zagadnienia psychologii poznawczej

– Psychologia reklamy

1 kurs z bloku JiD (30KW):

– Cognitive Linguistics

– Komunikacja i poznanie

– Language of Persuasion

– Kulturowe reprezentacje świata

– Embodied Communication

– Semiotyka nowych mediów (tylko III rok!)

3. Na zajęcia zapisujecie się Państwo wyłącznie w systemie USOS.

4. Rejestracja odbywa się w dwu turach: w I możliwy jest zapis i wypis – o kolejności decyduje ranking; w II możliwe jest tylko dopisanie się do wybranej grupy, nie jest możliwy wypis; w II turze będzie dostępny w USOS mechanizm „giełdy” – zamiana miejscami w grupach między samymi studentami.

5. Jesteście Państwo zobowiązani zapisać się jedynie na liczbę zajęć wymaganych przez program studiów (zajęcia obowiązkowe, 1 kurs z bloku PSN, jeden kurs z bloku JiD)

6. Przed zakończeniem I tury jesteście Państwo zobowiązani do sprawdzenia, czy jesteście zapisani na właściwe zajęcia i na ich właściwą liczbę. W II turze nie ma możliwości wypisania się z zajęć.

7. Na prośbę p. Dziekana informuję, że nie będzie możliwe zapisywanie się na zajęcia lub wypisywanie się z nich poprzez podania kierowane do dziekana.  Nie będzie też możliwe zapisywanie się na zajęcia bezpośrednio u prowadzących. Konsekwencje błędnego zapisu (np. konieczność zaliczenia nadmiarowego kursu, koszt nadmiarowych punktów ECTS) ponosi student.

Witamy studentów kogni 2024!

Szanowni (wkrótce) Studenci I roku kogni obu stopni,

oto garść informacji na początek, wraz z napływem nowych informacji wpis będzie aktualizowany:

  1. 30.IX o godz. 9:30 odbędzie się uroczysta immatrykulacja studentów I lat kierunków studiów realizowanych na Wydziale Filozofii i Socjologii. Do stacjonarnego uczestnictwa zaproszeni są wszyscy studenci rozpoczynający naukę na I roku studiów w WFiS. W uroczystości weźmie udział Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. dr hab. Wiesław Gruszecki.
  2. Po immatrykulacji studenci I lat spotykają się ze swoimi opiekunami:
    • I rok studiów I stopnia: opiekun dr hab. Piotr Konderak, prof. UMCS (Aula WFiS)
    • I rok studiów II stopnia: opiekun dr hab. Andrzej Nowakowski (TBA). W trakcie spotkania opiekunowie wprowadzą Państwa w zawiłości funkcjonowania w rzeczywistości uczelnianej; w szczególności musi być wybrany/a Państwa przedstawiciel/ka: starosta (starościna) roku.
  3. Do czasu Immatrykulacji powinniście się Państwo zalogować do uczelnianych systemów informatycznych. Szczególnie ważne jest zalogowanie się na konto USOSweb – poprzez to konto kontaktujecie się Państwo z administracją wydziałową (tj. dziekanatem), zapisujecie się Państwo na zajęcia, śledzicie tok swoich kursów, kontaktujecie z Prowadzącymi itp. Po zapisaniu się na zajęcia (por. poniżej) będziecie też mieli Państwo podgląd swojego tygodniowego rozkładu zajęć. Instrukcje logowania się do systemów Uniwersytetu dostępne są tutaj: https://www.umcs.pl/pl/jak-sie-zalogowac,22925.htm
  4. Zgodnie z Regulaminem studiów macie Państwo obowiązek na bieżąco sprawdzać swoją pocztę elektroniczną. W pierwszym okresie Państwa funkcjonowania różnych wiadomości może napływać do Państwa wiele. Niemalże cały obieg dokumentów będzie wymagał formy elektronicznej. Zmianę adresu poczty elektronicznej należy niezwłocznie zgłosić w Dziekanacie.
  5. Niemalże gotowy jest już Państwa rozkład zajęć, opublikowany będzie pod poniższymi linkami:
    • I rok I stopień: kliknij
    • I rok II stopień: kliknij
    • terminy już zaplanowanych zajęć można wyczytać w USOS.
  6. Kursy, na które Państwo będziecie uczęszczać dzielą się na dwie grupy: obowiązkowe – każdy student ma obowiązek uczestniczyć w wykładach i jednej z grup konwersatoryjnych, laboratoryjnych lub ćwiczeniowych (w zależności od kursu) oraz wybieralne:
    na I roku studiów licencjackich każdy z Państwa zobowiązany jest zrealizować jeden kurs (30h zajęć) rozszerzający wybrany kurs obowiązkowy z następujących:
  7. na pierwszym roku studiów magisterskich wybieracie Państwo jeden kurs z bloku #IT (30 LAB). Niestety, ze względu na zwolnienia w Instytucie Informatyki wciąż czekamy na obsadę.
  8. Na większość zajęć na kierunku kognitywistyka studenci zapisują się poprzez system USOS. Uruchomienie rejestracji: dla studentów I roku studiów licencjackich (F-KN-LS1-24Z) zaplanowane jest na 30.IX, godz. 20:00. Bardzo proszę sprawdzić, czy wszyscy Państwo macie dostęp do tej rejestracji (USOSweb -> dla studentów -> rejestracja). I tura zapisów potrwa do 4.X. W pierwszym semestrze zapisy działają na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Rejestracja dla studentów I roku II stopnia (F-K-2S-24Z) rozpocznie się (najprawdopodobniej) 30.IX a skończy 6.X. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji znajdziecie Państwo w oddzielnym wpisie. Poprzez USOS nie zapisujecie się Państwo na lektorat z jęz. angielskiego – podział na grupy powinien być efektem testów „poziomujących”.
  9. W razie wątpliwości, problemów, pytań etc śmiało się Państwo kontaktujcie z opiekunami lat, mgr Izabelą Soleniec (opiekuje się kognitywistyką w Dziekanacie WFiS), prowadzącymi zajęcia.
  10. Dziekanat czynny jest od poniedziałku do czwartku od 10:00 do 14:00. Ze względów organizacyjnych, wizyta w dziekanacie możliwa jest tylko po zarejestrowaniu się w systemie kolejkowym: https://dziekanatwfis.strongsoft.pl/. Ograniczenie to nie dotyczy starosty/starościny roku.
  11. Studenci I roku I stopnia rozpoczynający naukę na UMCS zobowiązani są do zaliczenia czterech szkoleń wstępnych (on-line):
    • BHP,
    • szkolenie biblioteczne,
    • etyka i odpowiedzialność dyscyplinarna studentów,
    • warsztat antydyskryminacyjny
      Szczegółowe informacje wkrótce, zapowiedź na Wirtualnym Kampusie (na WK logujecie się Państwo tymi samymi danymi co na USOS)
  12. Szereg materiałów do zajęć (np. Introduction to Cognitive Science, IT), opisów kursów, szkoleń dodatkowych znajdziecie Państwo na naszym Wirtualnym Kampusie (kampus.umcs.pl). Szczegóły przekażą Państwu Prowadzący.
  13. Jeśli standardowy tok studiów Państwu nie wystarcza i chcecie Państwo również indywidualnie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, macie Państwo możliwość wyboru opiekuna naukowego, „tutora” spośród pracowników naukowych WFiS.
  14. Możecie Państwo również rozwijać swoje pasje angażując się w działania kół naukowych, np. mającego duże osiągnięcia Koła Kognitywistyki UMCS. W imieniu Koła zapraszamy Państwa do kontaktu. Zachęcamy też do angażowania się w badania w MultiLab-ie i AILab-ie.
  15. W obrębie miasteczka akademickiego UMCS możecie Państwo korzystać z bezprzewodowego dostępu do sieci Internet. Wymaga to aktywacji konta w sieci eduroam (instrukcja). Z sieci eduroam można korzystać również na innych uniwersytetach w Polsce i zagranicą które wdrożyły eduroam.
  16. Za:
    • obsługę administracyjną studentów (indywidualna organizacja studiów, zaliczanie przedmiotów z innych kierunków, wydawanie zaświadczeń o studiowaniu, legitymacji, wnioski o pomoc materialną itp.) odpowiada Dziekanat (p.32, tel. 537.28.23, pn-czw, 10:00-14:00);
    • sprawy związane z organizacją toku zajęć (plany zajęć, przydział sal, podział na grupy, oferta fakultetów) odpowiada również Dziekanat.
  17. Ważne linki:
  18. cdn.

Życzę Państwu bezbolesnego wejścia w życie studenckie, do zobaczenia po immatrykulacji
Do zobaczenia wkrótce,

Piotr Konderak
(piotr.konderak[at]mail.umcs.pl)