Szanowni (wkrótce) Studenci I roku kogni obu stopni,
oto garść informacji na początek, wraz z napływem nowych informacji wpis będzie aktualizowany:
- 1.X o godz. 11:00 odbędzie się uroczysta immatrykulacja studentów I lat kierunków studiów realizowanych na Wydziale Filozofii i Socjologii. Do stacjonarnego uczestnictwa zaproszeni zostali przedstawiciele każdego z kierunków I stopnia oraz po dwóch przedstawicieli każdego z kierunków II stopnia. Pozostali Państwo będziecie mogli obserwować przebieg uroczystości na YT: www.youtu.be/JN-_HB2sCjo. 1.X jest dla studentów I roku dniem wolnym od zajęć.
- Po immatrykulacji studenci I lat spotykają się ze swoimi opiekunami:
- I rok studiów I stopnia: opiekun dr hab. Piotr Konderak -> godz. 15:00 (via Teams – link przekazany e-mailem);
- I rok studiów II stopnia: opiekun dr Witold Wachowski -> godz. 14:00 pod linkiem meet.google.com/isz-drhp-nxx
W trakcie spotkania opiekunowie wprowadzą Państwa w zawiłości funkcjonowania w hybrydowej rzeczywistości uczelnianej; w szczególności musi być wybrany/a Państwa przedstawiciel/ka: starosta (starościna) roku.
- Do czasu Immatrykulacji powinniście się Państwo zalogować do uczelnianych systemów informatycznych. Szczególnie ważne jest zalogowanie się na konto USOSweb – poprzez to konto kontaktujecie się Państwo z administracją wydziałową (tj. dziekanatem), zapisujecie się Państwo na zajęcia, śledzicie tok swoich kursów, kontaktujecie z Prowadzącymi itp. Po zapisaniu się na zajęcia (por. poniżej) będziecie też mieli Państwo podgląd swojego tygodniowego rozkładu zajęć. Instrukcje logowania się do systemów Uniwersytetu dostępne są tutaj: https://www.umcs.pl/pl/logowanie-aktywacja,20299.htm
- Ze względu na pandemiczne okoliczności, bardzo proszę na bieżąco sprawdzać swoją pocztę elektroniczną. W pierwszym okresie Państwa funkcjonowania różnych wiadomości może napływać do Państwa wiele. Niemalże cały obieg dokumentów będzie wymagał formy elektronicznej.
- Niemalże gotowy jest już Państwa rozkład zajęć pod poniższymi linkami:
- I rok I stopień: http://bacon.umcs.lublin.pl/~instfil/index.php?k=10&p=16&r=1&s=1
- I rok II stopień: http://bacon.umcs.lublin.pl/~instfil/index.php?k=14&p=&r=1&s=1
- Kursy, na które Państwo będziecie uczęszczać dzielą się na dwie grupy: obowiązkowe – każdy student ma obowiązek uczestniczyć w wykładach i jednej z grup konwersatoryjnych, laboratoryjnych lub ćwiczeniowych (w zależności od kursu) oraz wybieralne:
na I roku studiów licencjackich każdy z Państwa zobowiązany jest zrealizować jeden kurs (30h zajęć) rozszerzający wybrany kurs obowiązkowy z następujących:- Struktura materii (Fil),
- Problemy samowiedzy (Fil),
- Epistemologia (Fil),
- Warsztaty krytycznego myślenia (Fil, Log),
- Elementy kognitywistyki: reprezentacje (ICS),
- Elementy kognitywistyki: język naturalny (ICS),
- Elementy kognitywistyki: rozwiązywanie problemów (ICS);
na pierwszym roku studiów magisterskich wybieracie Państwo jeden kurs z bloku #IT (30 LAB):
- Wprowadzenie do technik programowania
- Elementy sztucznej inteligencji
- Systemy eksperckie
- Na większość zajęć na kierunku kognitywistyka studenci zapisują się poprzez system USOS. Uruchomienie rejestracji: dla studentów I roku studiów licencjackich (F-KN-LS1-21Z) zaplanowane jest na 2.X, godz. 20:04. Bardzo proszę sprawdzić, czy wszyscy Państwo macie dostęp do tej rejestracji (USOSweb -> dla studentów -> rejestracja). I tura zapisów potrwa do 4.X. W pierwszym semestrze zapisy działają na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Rejestracja dla studentów I roku II stopnia (F-K-2S-21Z) rozpocznie się 4.X a skończy 7.X. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji znajdziecie Państwo w oddzielnym wpisie. Poprzez USOS nie zapisujecie się Państwo na lektorat z jęz. angielskiego – podział na grupy powinien być efektem testów poziomujących.
- Zajęcia stacjonarne dla studentów kogni odbywają się w poniedziałki i wtorki . Obowiązują Państwa zasady reżimu sanitarnego: obowiązkowe maseczki zasłaniające usta i nos, zasada dystansu społecznego (w salach należy pozostawić przynajmniej jedno miejsce wolne między siedzącymi), dezynfekcja rąk, w czasie dłuższych przerw między zajęciami zalecane jest opuszczenie budynku. Szczegółowe instrukcje wyda Dziekan WFiS.
- Zajęcia zdalne odbywają się za pośrednictwem jednej z dwu platform:
- Wirtualny Kampus (https://kampus.umcs.pl) – logujecie się Państwo za pomocą tych samych danych, co do USOSweba; na WK odbędą się m.in. Introduction to Cognitive Science, IT
- MS Teams: instrukcję aktywacji konta dla studentów UMCS można znaleźć tutaj: kliknij; na Teams odbędą się m.in: Filozofia dla kognitywistów, Wyszukiwanie informacji i praca grupowa, Human Problem Solving
Przy opisach wybranych kursów w USOSweb znajdziecie Państwo informację, której platformy używa Prowadzący (te informacje będą systematycznie uzupełniane). Prowadzący będą się też kontaktować z Państwem na podane w USOSweb e-maile. W trakcie zajęć włączona kamera i mikrofon są obowiązkowe (konsekwencją ich braku jest odnotowana nieobecność).
- W razie wątpliwości, problemów, pytań etc śmiało się Państwo kontaktujcie z opiekunami lat, mgr Izabelą Soleniec (opiekuje się kognitywistyką w Dziekanacie WFiS), prowadzącymi zajęcia.
- W ciągu miesiąca powinny się pojawić w USOS tzw. „sylabusy” – tj. opisy kursów wraz z efektami uczenia się, metodami sprawdzania wiedzy i umiejętności itp. Wybrane informacje powinni przedstawić Państwu prowadzący podczas pierwszych zajęć.
- Studenci I roku I stopnia zobowiązani są do zaliczenia trzech szkoleń wstępnych (on-line):
- BHP,
- szkolenie biblioteczne,
- etyka i odpowiedzialność dyscyplinarna studentów.
Zaliczenie szkoleń odbywa się online – przyjmuje formę testu. Szkolenia odbywają się przez internetową platformę szkoleń UMCS, szczegółowe informacje pod linkiem: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,55,obowiazkowe-szkolenia-dla-studentow-i-roku,107058.chtm
- Jeśli standardowy tok studiów Państwu nie wystarcza i chcecie Państwo również indywidualnie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, macie Państwo możliwość wyboru opiekuna naukowego, „tutora” spośród pracowników naukowych WFiS.
- Możecie Państwo również rozwijać swoje pasje angażując się w działania kół naukowych, np. mającego duże osiągnięcia Koła Kognitywistyki UMCS. W imieniu Koła zapraszamy Państwa do kontaktu. Zachęcamy też do angażowania się w badania w MultiLab-ie i AILab-ie.
- W obrębie miasteczka akademickiego UMCS możecie Państwo korzystać z bezprzewodowego dostępu do sieci Internet. Wymaga to aktywacji konta w sieci eduroam (instrukcja). Z sieci eduroam można korzystać również na innych uniwersytetach w Polsce i zagranicą które wdrożyły eduroam.
- Za:
- obsługę administracyjną studentów (indywidualna organizacja studiów, zaliczanie przedmiotów z innych kierunków, wydawanie zaświadczeń o studiowaniu, legitymacji, wnioski o pomoc materialną itp.) odpowiada Dziekanat (p.32, tel. 537.28.23, pn-czw, 10:00-14:00);
- sprawy związane z organizacją toku zajęć (plany zajęć, przydział sal, podział na grupy, oferta fakultetów) odpowiada również Dziekanat.
- Ważne linki:
- Najważniejszy link: już tu jesteś (kognitywistyka.umcs.lublin.pl)
- kognitywistyczny FB: kliknij (niestety miewa problemy z aktualnością informacji…)
- Strona Wydziału Filozofii i Socjologii: kliknij
- Dziekanat WFiS (kognitywistyka): kliknij; e-mail: izabela.soleniec@poczta.umcs.lublin.pl
- Kalendarz akademicki: kliknij
- Ogłoszenia dla studentów (w tym ogłoszenia dotyczące odwołanych zajęć): menu boczne Strefa studenta > Ogłoszenia (link bezpośredni: http://www.umcs.pl/pl/tablica-ogloszen,1455,1.lhtm)
- Pomoc materialna: http://www.umcs.pl/pl/stypendia.htm
- Darmowe wsparcie psychologiczne na UMCS: https://www.umcs.pl/pl/poradnictwo-psychologiczne,197.htm
- Regulamin studiów: kliknij
- Konsultacje i dyżury tutorskie prowadzących zajęcia na kognitywistyce: menu boczne > Ludzie (przy nazwiskach są linki do profili osób prowadzących zajęcia)
- Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych (prowadzące lektoraty z jęz. angielskiego): kliknij; mgr Marta Slavik (lektor na kogni)
- Centrum Kultury Fizycznej UMCS: kliknij
- Wydziałowy Przewodnik Studenta I roku
- cdn.
Życzę Państwu (i sobie) byśmy sprawnie i w miarę gładko przebrnęli przez trudności hybrydowego funkcjonowania na uczelni.
Do zobaczenia wkrótce,
Piotr Konderak
(piotr.konderak[at]umcs.pl)