Serdecznie witamy…

…wśród nas nowych studentów kognitywistyki UMCS!

Mamy nadzieję, że odnajdziecie Państwo swoje pasje wśród licznych kursów z filozofii, psychologii, językoznawstwa, informatyki i neuronauk.

Nim jednak zaczniecie Państwo zgłębiać tajniki kognitywistyki, garść informacji praktycznych:

 1. Po raz pierwszy w historii Uczelni studenci nie otrzymują tradycyjnych indeksów. Funkcję tę będzie pełnić Państwa konto w systemie USOS (dokładniej interfejs sieciowy USOSweb). Zapoznajcie się z nim Państwo dokładnie, bowiem będzie on Państwu umożliwiał realizację studiów.
 2. Studenci I roku powinni już widzieć w systemie swój plan z przydziałem do grup. W ciągu miesiąca powinny się pojawić tzw. „sylabusy” – tj. opisy kursów wraz z efektami kształcenia, metodami sprawdzania wiedzy i umiejętności itp. Tymczasem możecie Państwo zerknąć na ubiegłoroczne wersje sylabusów w systemie Syjon. Wybrane informacje powinni przedstawić Państwu prowadzący podczas pierwszych zajęć.
 3. Niezależnie od USOSa, rozkład zajęć dostępny jest w gablocie kognitywistyki (I piętro) oraz na stronie WFiS pod linkiem: kliknij
 4. Wykłady – tak jak każda inna forma zajęć – mają charakter obligatoryjny, tj. obecność na wykładach jest obowiązkowa. Prowadzący wykłady ustala zasady uczestnictwa na pierwszych zajęciach i może wybrać jakąś formę weryfikacji Państwa obecności (np. sprawdzać listę obecności lub rozdawać cukierki…). Jeśli prowadzący uzna, że student nie uczestniczył w wykładzie – może odmówić zaliczenia.
 5. Podział na grupy (ćwiczeniowe, konwersatoryjne, laboratoryjne) wywieszony jest również w gablocie kognitywistyki (I piętro Collegium Humanicum). Ponieważ przydział do grupy w USOSie jest związany z protokołami zaliczenia zajęć, jesteście Państwo zobowiązani uczęszczać do wskazanych grup. W sytuacjach uzasadnionych i udokumentowanych (praca, drugi kierunek studiów) zamiana jest możliwa, jednak wymaga  złożenia podania do Dyrektora Instytutu Filozofii (Sekretariat, p.105). Każda zmiana musi znaleźć ostatecznie odzwierciedlenie w USOSie.
 6. Nie ma jeszcze podziału Państwa na grupy lektoratowe (jęz. angielski) – podział ten będzie efektem testu kompetencji w zakresie języka angielskiego. Szczegółowe informacje przekaże Państwu p. mgr Renata Kostro – prowadząca zajęcia z języka angielskiego.
 7. W I semestrze obowiązuje Państwa wybór i zaliczenie jednego przedmiotu fakultatywnego dedykowanego dla studiów I stopnia. Na przedmioty fakultatywne zapisujecie się Państwo drogą elektroniczną. W tym celu należy zalogować się we wskazanym terminie do swojego konta USOS i wybrać interesujący Państwa fakultet. Administratorzy USOSa obiecali dostarczyć stosowną instrukcję wkrótce. Jednocześnie zachęcamy do wyboru fakultetów przygotowanych specjalnie dla studentów kognitywistyki.
 8. Studenci I roku zobowiązani są do zaliczenia trzech szkoleń wstępnych (on-line): BHP, szkolenie biblioteczne, etyka i odpowiedzialność dyscyplinarna studentów. Zgodnie z harmonogramem, szkolenia odbędą się w terminie 12.X-25.X.2015. Poprzez internetową platformę szkoleń UMCS. Szczegóły pod linkiem.
 9. Jeśli standardowy tok studiów Państwu nie wystarcza i chcecie Państwo również indywidualnie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, macie Państwo możliwość wyboru opiekuna naukowego, „tutora” spośród pracowników naukowych WFiS. Szczegółowe informacje: dr Piotr Konderak.
 10. Możecie Państwo również rozwijać swoje pasje angażując się w działania kół naukowych, np. mającego duże osiągnięcia Koła Kognitywistyki UMCS. W imieniu Koła zapraszamy Państwa do kontaktu.
 11. Za:
  • obsługę administracyjną studentów (indywidualna organizacja studiów, zaliczanie przedmiotów z innych kierunków, wydawanie zaświadczeń o studiowaniu, legitymacji, wnioski o pomoc materialną itp.) odpowiada Dziekanat (p.28, tel. 537.27.12, wt-pt, 11:00-14:00);
  • sprawy związane z organizacją toku zajęć (plany zajęć, przydział sal, podział na grupy, oferta fakultetów) odpowiada Sekretariat Instytutu Filozofii (p.105, tel. 537.54.81).
 12. Ważne linki:
  • Najważniejszy link: już tu jesteś (kognitywistyka.umcs.lublin.pl)
  • Strona Wydziału Filozofii i Socjologii: kliknij
  • Dziekanat WFiS (kognitywistyka): kliknij; e-mail: moleszczuk[-at-]bacon.umcs.lublin.pl
  • Kalendarz akademicki: kliknij
  • Ogłoszenia dla studentów (w tym ogłoszenia dotyczące odwołanych zajęć): menu boczne Strefa studenta > Ogłoszenia (link bezpośredni: http://www.umcs.pl/pl/tablica-ogloszen,1455,1.lhtm)
  • Pomoc materialna: http://www.umcs.pl/pl/stypendia.htm
  • Regulamin studiów: kliknij
  • Konsultacje i dyżury tutorskie prowadzących zajęcia na kognitywistyce: menu boczne > Ludzie (przy nazwiskach są linki do profili osób prowadzących zajęcia)
  • Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych (prowadzące lektoraty z jęz. angielskiego): kliknij
  • Centrum Kultury Fizycznej UMCS: kliknij
 13. W razie problemów, wątpliwości, pytań prosimy o kontakt z:
  • dr Barbarą Trybulec (opiekunem roku), barbara.trybulec[-at-]poczta.umcs.lublin.pl, konsultacje: TBA, p.238
  • drem Piotrem Konderakiem (koordynatorem studiów kognitywistycznych): kondorp[-at-]bacon.umcs.lublin.pl, konsultacje: poniedziałki (co drugi tydzień od 12.X), 9:30-11:00, p.205 oraz piątki, 8:30-10:00, p.205 i 10:00-11:00, p.104.