Niezbędnik studentów I roku 2022

Szanowni (wkrótce) Studenci I roku kogni obu stopni,

oto garść informacji na początek, wraz z napływem nowych informacji wpis będzie aktualizowany:

 1. 1.X o godz. 14:00 odbędzie się uroczysta immatrykulacja studentów I lat kierunków studiów realizowanych na Wydziale Filozofii i Socjologii. Do stacjonarnego uczestnictwa zaproszeni są wszyscy studenci rozpoczynający naukę na I roku studiów w WFiS. W uroczystości weźmie udział Prorektor do spraw Ogólnych, dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS.
 2. Po immatrykulacji studenci I lat spotykają się ze swoimi opiekunami:
  • I rok studiów I stopnia: opiekun dr hab. Marcin Trybulec (Aula WFiS)
  • I rok studiów II stopnia: opiekun dr hab. Andrzej Nowakowski (s. 240, II piętro). W trakcie spotkania opiekunowie wprowadzą Państwa w zawiłości funkcjonowania w rzeczywistości uczelnianej; w szczególności musi być wybrany/a Państwa przedstawiciel/ka: starosta (starościna) roku.
 3. Do czasu Immatrykulacjipowinniście się Państwo zalogować do uczelnianych systemów informatycznych. Szczególnie ważne jest zalogowanie się na konto USOSweb – poprzez to konto kontaktujecie się Państwo z administracją wydziałową (tj. dziekanatem), zapisujecie się Państwo na zajęcia, śledzicie tok swoich kursów, kontaktujecie z Prowadzącymi itp. Po zapisaniu się na zajęcia (por. poniżej) będziecie też mieli Państwo podgląd swojego tygodniowego rozkładu zajęć. Instrukcje logowania się do systemów Uniwersytetu dostępne są tutaj: https://www.umcs.pl/pl/jak-sie-zalogowac,22925.htm
 4. Zgodnie z Regulaminem studiów macie Państwo obowiązek na bieżąco sprawdzać swoją pocztę elektroniczną. W pierwszym okresie Państwa funkcjonowania różnych wiadomości może napływać do Państwa wiele. Niemalże cały obieg dokumentów będzie wymagał formy elektronicznej. Zmienę adresu poczty elektronicznej należy niezwłocznie zgłosić w Dziekanacie.
 5. Niemalże gotowy jest już Państwa rozkład zajęć pod poniższymi linkami:
 6. Kursy, na które Państwo będziecie uczęszczać dzielą się na dwie grupy: obowiązkowe – każdy student ma obowiązek uczestniczyć w wykładach i jednej z grup konwersatoryjnych, laboratoryjnych lub ćwiczeniowych (w zależności od kursu) oraz wybieralne:
  na I roku studiów licencjackich każdy z Państwa zobowiązany jest zrealizować jeden kurs (30h zajęć) rozszerzający wybrany kurs obowiązkowy z następujących:  
  • na pierwszym roku studiów magisterskich wybieracie Państwo jeden kurs z bloku #IT (30 LAB):
  • Wprowadzenie do technik programowania
  • Elementy sztucznej inteligencji
  • Systemy eksperckie (in spe)
 7. Na większość zajęć na kierunku kognitywistyka studenci zapisują się poprzez system USOS. Uruchomienie rejestracji: dla studentów I roku studiów licencjackich (F-KN-LS1-22Z) zaplanowane jest na 2.X, godz. 20:03. Bardzo proszę sprawdzić, czy wszyscy Państwo macie dostęp do tej rejestracji (USOSweb -> dla studentów -> rejestracja). I tura zapisów potrwa do 4.X. W pierwszym semestrze zapisy działają na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”. Rejestracja dla studentów I roku II stopnia (F-K-2S-22Z) rozpocznie się 4.X a skończy 7.X. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji znajdziecie Państwo w oddzielnym wpisie. Poprzez USOS nie zapisujecie się Państwo na lektorat z jęz. angielskiego – podział na grupy powinien być efektem testów „poziomujących”.
 8. W razie wątpliwości, problemów, pytań etc śmiało się Państwo kontaktujcie z opiekunami lat, mgr Izabelą Soleniec (opiekuje się kognitywistyką w Dziekanacie WFiS), prowadzącymi zajęcia.
 9. Dziekanat czynny jest od poniedziałku do czwartku od 10:00 do 14:00. W związku z reżymem sanitarnym wizyta w dziekanacie możliwa jest tylko po zarejestrowaniu się w systemie kolejkowym: https://dziekanatwfis.strongsoft.pl/. Ograniczenie to nie dotyczy starosty/starościny roku.
 10. Studenci I roku I stopnia rozpoczynający naukę na UMCS zobowiązani są do zaliczenia trzech szkoleń wstępnych (on-line):
 11. Jeśli standardowy tok studiów Państwu nie wystarcza i chcecie Państwo również indywidualnie rozwijać swoją wiedzę i umiejętności, macie Państwo możliwość wyboru opiekuna naukowego, „tutora” spośród pracowników naukowych WFiS.
 12. Możecie Państwo również rozwijać swoje pasje angażując się w działania kół naukowych, np. mającego duże osiągnięcia Koła Kognitywistyki UMCS. W imieniu Koła zapraszamy Państwa do kontaktu. Zachęcamy też do angażowania się w badania w MultiLab-ie i AILab-ie.
 13. W obrębie miasteczka akademickiego UMCS możecie Państwo korzystać z bezprzewodowego dostępu do sieci Internet. Wymaga to aktywacji konta w sieci eduroam (instrukcja). Z sieci eduroam można korzystać również na innych uniwersytetach w Polsce i zagranicą które wdrożyły eduroam.
 14. Za:
  • obsługę administracyjną studentów (indywidualna organizacja studiów, zaliczanie przedmiotów z innych kierunków, wydawanie zaświadczeń o studiowaniu, legitymacji, wnioski o pomoc materialną itp.) odpowiada Dziekanat (p.32, tel. 537.28.23, pn-czw, 10:00-14:00);
  • sprawy związane z organizacją toku zajęć (plany zajęć, przydział sal, podział na grupy, oferta fakultetów) odpowiada również Dziekanat.
 15. Ważne linki:
 16. cdn.

Życzę Państwu (i sobie) byśmy sprawnie i w miarę gładko przebrnęli przez trudności pierwszych dni funkcjonowania na uczelni.
Do zobaczenia wkrótce,

Piotr Konderak
(piotr.konderak[at]umcs.pl)