Kognitywistyczne Dni Otwarte

Szanowni Kandydaci, Uczniowie, Nauczyciele,

w dniach 27-28.V.2013 Wydział Filozofii i Socjologii, Zespół Kognitywistyki UMCS oraz studenci I roku kognitywistyki zapraszają na Kognitywistyczne Dni Otwarte.

Szczególnie polecamy prezentacje:

27.V.2013

 • mgr Justyna RynkiewiczZARZĄDZANIE SOBĄ W CZASIE

  Warsztat praktyczny z lekką nutką filozoficznej refleksji. Jest przeznaczony dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak skutecznie organizować swój czas, działać szybko i efektywnie oraz zminimalizować możliwe przeszkody. Zastanowimy się także nad tym, czym jest dla nas czas, jak go postrzegamy, jaka perspektywa czasowa jest dla nas najważniejsza (przeszłość, teraźniejszość czy przyszłość). Będziemy mówić nie tylko o bieżących zadaniach, ale także o dalekosiężnych celach.

 • Studenci I roku kognitywistyki UMCS pod opieką dr. hab. Piotra Gizy, MOŻLIWOŚCI DARMOWEGO OPROGRAMOWANIA: WYPROMUJ SIĘ W INTERNECIE

  Studenci Kognitywistyki pokazują efekty, jakie uzyskali podczas zajęć z IT. Wespół z uczestnikami tworzą i wzbogacają strony internetowe, a nawet pokazują, jak zainstalować własny serwer. 

28.V.2013

 • dr hab. Piotr GizaCZEGO KOGNITYWISTYKA MOŻE NAS NAUCZYĆ O ODKRYCIU NAUKOWYM?
  Wykład połączony z prezentacją multimedialną
  Kognitywistyka (nauki o poznaniu) to dziedzina nauki wyjaśniająca ludzkie poznanie (m.in. percepcję, pamięć, rozumienie, rozumowanie, zdolności językowe, rozwiązywanie problemów, inteligencję etc.) w terminach: filozofii, psychologii, zasad działania mózgu. Jednocześnie jest to dziedzina umożliwiająca tworzenie sztucznych (komputerowych) systemów wykazujących się tymi zdolnościami. Odkrycie naukowe tradycyjnie uważane jest za domenę geniuszu. Kojarzy się nam ono z nazwiskami wielkich uczonych, którzy w przebłysku genialnej intuicji formułowali nowe rewolucyjne teorie czy odkrywali nowe zjawiska. Co więcej, ów przebłysk intuicji dostępny byłby jedynie wybranym, a my, zwykli śmiertelnicy, nie możemy go ani doświadczyć ani zrozumieć. W prezentacji postaram się pokazać, na ile badania z zakresu kognitywistyki pozwalają zrozumieć i wyjaśnić tajemnicze procesy odkrycia naukowego, a nawet stworzyć „inteligentne” systemy komputerowe zdolne dokonywać odkryć naukowych.


 • dr hab. Andrzej Łukasik, prof. nadzw. UMCS, DZIWNY JEST TEN ŚWIAT… PARADOKSY MECHANIKI KWANTOWEJ
  Wykład połączony z prezentacją multimedialną
  W skali atomów i cząstek elementarnych świat okazuje się zupełnie inny, niż przywykliśmy na podstawie codziennego doświadczenia. Czy niepodzielna cząstka może być w kilku miejscach równocześnie? Czy kot może być jednocześnie żywy i martwy? Czy Księżyc istnieje, gdy nikt na niego nie patrzy? O co chodziło w słynnym sporze Bohra z Einsteinem? Co na to wszystko filozofia? Na te fascynujące zagadki fizyki kwantowej próbuję odpowiedzieć na wykładzie.